Přemek Kubák
post-title Srovnání aktuálního šíření Koronavirové infekce v zemích s mírným a dramatickým průběhem první vlny https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/Covid-19-koronavirus.jpg 2020-10-12 18:56:36 yes no Posted by Rubrika: Blog o všem možném i nemožném

Srovnání aktuálního šíření Koronavirové infekce v zemích s mírným a dramatickým průběhem první vlny

Rubrika: Blog o všem možném i nemožném
Srovnání aktuálního šíření Koronavirové infekce v zemích s mírným a  dramatickým průběhem první vlny

Z grafů je vidět, že síla první vlny, má zásadní vliv na počet mrtvých při druhé vlně. Zdá se, že země se silnou první vlnou procházejí tou druhou z hlediska počtu mrtvých podstatně lépe. A to přesto, že mají také většinou mnoho infikovaných. Země se slabou první vlnou dostávají při té druhé (z hlediska počtu mrtvých) podstatně více zabrat. Proč to tak je a jak by měla vláda postupovat?

Tento článek vzniká v době, kdy většina zemí prochází druhou vlnou, nebo rozvleklou první vlnou. Předem chci říci, že nechci nikomu vnucovat své názory, ani obhajovat, či kritizovat jakákoli opatření. Každý si udělejte vlastní názor a nikoho nenabádám ani k tomu, aby respektoval nebo nerespektoval opatření vlády. Při popisování grafů u jednotlivých zemí beru v potaz počty obyvatel, ale neznám počty provedených testů ani další faktory, jako je hustota obyvatelstva. Pouze popisuji zobrazená data a snažím se do nich nevnášet zbytečné domněnky.

Oranžově jsou znázorněny denní přírůstky zjištěných nakažených – Šedě jsou znázorněny denní přírůstky úmrtí.

Země se silnou první vlnou (s ohledem na počet obyvatel)

Belgie (Belgické království) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Bělorusko (Běloruská republika) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Arménie (Arménská republika) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Francie (Francouzská republika) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Chile (Chilská republika) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Irsko – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Itálie (Italská republika) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Německo (Spolková republika Německo) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Nepál (Nepálská federativní demokratická republika) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Nizozemí (Nizozemské království) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Norsko (Norské království) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Portugalsko (Portugalská republika) – Zde první vlna nebyla příliš veliká, ale ani vzhledem k počtu obyvatel nízká. Je to takový hraniční výsledek, ale vývoj úmrtnosti je ve finále poměrně pozitivní.

Rakousko (Rakouská republika) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Singapur – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Španělsko (Španělské království) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Švédsko (Švédské království)

Švýcarsko (Švýcarská konfederace) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Velká Británie (Spojené království Velké Británie a Severního Irska) – Země měla silnou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět méně mrtvých přesto, že je v zemi nárůst infikovaných.

Země s mírnou první vlnou (s ohledem na počet obyvatel)

Austrálie (Australské společenství) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Bosna a Hercegovina – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Černá Hora (Republika Černá Hora) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Černá Hora (Republika Černá Hora) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Česko (Česká republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Dánsko – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Finsko (Finská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Gruzie – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Chorvatsko (Chorvatská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Izrael (Stát Izrael) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Jižní Korea (Korejská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Jordánsko (Jordánské hášimovské království) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Kosovo (Kosovská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Maďarsko (Maďarská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Malajsie – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Řecko (Řecká republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Slovensko (Slovenská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Slovinsko (Slovinská republika) – Tato země je hraniční. První vlna byla spíše slabá. Ve druhé vlně je vidět, že stoupá počet nakažených a mírně stoupá i počet mrtvých.

Spojené arabské emiráty – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Srbsko (Srbská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Tádžikistán – Tato země je výjimečná v tom, že měla slabou první vlnu a přesto jí v druhé vlně nestoupá počet mrtvých.

Tunisko (Tuniská republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Turecko (Turecká republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Uganda – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Uzbekistán (Republika Uzbekistán) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Vietnam (Vietnamská socialistická republika) – Země měla slabou první vlnu. Ve druhé vlně je pak vidět nárůst počtu infikovaných i mrtvých.

Země s jedinou vlnou a zatím nejasným vývojem

Afghánistán (Afghánská islámská republika) – země ukončuje svoji první vlnu

Egypt (Egyptská arabská republika, EAR)

El Salvador (Salvádor)

Etiopie (Etiopská federativní demokratická republika)

Gabon (Republika Gabon)

Ghana (Ghanská republika)

Jižní Afrika (Jihoafrická republika)

Kazachstán

Keňa (Keňská republika)

Kyrgyzstán (Kyrgyzská republika)

Madagaskar (Madagaskarská republika)

Namibie (Namibijská republika)

Nigérie (Nigerijská federativní republika)

Pákistán (Pákistánská islámská republika)

Saúdská Arábie (Království Saúdská Arábie)

Senegal

Súdán (Republika Súdán)

Země s rozvleklým a neurčitým průběhem epidemie

Albánie (Albánská republika)– země prochází první vlnou

Alžírsko (Alžírská demokratická a lidová republika)

Argentina (Argentinská republika)

Ázerbájdžán (Ázerbájdžánská republika)

Bahrajn (Království Bahrajn)

Bangladéš (Bangladéšská lidová republika)

Bulharsko

Guatemala

Guinea

Honduras

Irák (Irácká republika)

Írán (Íránská islámská republika)

Kamerun

Kolumbie

Kostarika

Libanon (Libanonská republika)

Libye

Maledivy (Maledivská republika)

Mexiko (Spojené státy mexické)

Moldavsko

Mosambik (Mosambická republika) –

Myanma (Barma)

Omán (Sultanát Omán)

Paraguay

Peru (Peruánská republika)

Ukrajina

Venezuela (Bolívarovská republika Venezuela)

Zambie (Zambijská republika)

Jaké byly možnosti řešení Koronavirové krize v ČR?

Vláda měla tři cesty, jak se k epidemii postavit:

  • Bránit občany ČR před nákazou a dělat to ideálně tak dobře, jako Tchaj – wan, kde je za celou dobu epidemie 500 nakažených a 7 mrtvých.
  • Nechat epidemii plynout, netlumit ji a pouze se postarat o dostatečné kapacity zdravotnictví a zajištění chodu státu.
  • Volit nějaká jednotlivá opatření a pohybovat se tak někde mezi výše uvedenými extrémními variantami.

ČR se vydala třetí cestou, tedy individuální.

Proč jsem tuto analýzu udělal

Chci podpořit možnost samostatně uvažovat nad dosavadními daty, tedy nad průběhem epidemie v závislosti na zvolených opatřeních.

Dlouhodobě sleduji, jak občané i politici reagují emotivně a jak málo pracují s daty. To považuji za chybu. Vím, že nenapravím špatné informování a nechci nikomu nutit své názory, protože věřím, že každý má právo na svůj názor, ať je jakýkoli. Proto jsem si jako analytik a tvůrce webových stránek dovolil pouze data zpracovat, prezentovat a odolal jsem pokušení k nim přidávat vlastní stanoviska.

Použité zdroje dat

Coronavirus.jhu.edu