Něco málo z historie
Stavba hvězdárny začala v roce 1958 a dokončena byla v roce 1965. Od té doby až do roku 2003 patřila firmě NAREX Ždánice. Poté došlo k prodeji do soukromých rukou, hvězdárna byla udržována v chodu, ale nijak se nerozvíjela. V roce 2012 se opět změnil majitel a s celým objektem, tedy nejen se samotnou hvězdárnou s dalekohledy, ale i s přilehlými objekty to šlo od desíti k pěti. Nový majitel prodal veškeré vybavení a z někdejší astronomické a hvězdářské Mekky se stala prázdná vybydlená budova.
Nový život hvězdárny
V roce 2016 odkoupilo město hvězdárnu zpět. Místní se zaradovali a doufali, že ji město zrekonstruuje, což se také stalo. V roce 2019 nastalo slavnostní otevření hvězdárny a v roce 2020 se dostala do standardního, dlouho očekávaného provozu. Podívejte se na podrobnější historii Ždánické hvězdárny.
Moderní planetárium
V dobách před rekonstrukcí bylo planetárium jen jakýmsi přednáškovým sálem. Nebyla zde projekční technika, takže to nebylo planetárium v plném slova smyslu. Tím se planetárium stalo až teprve po rekonstrukci. Nyní se zde konají nádherné akce a přednášky.
Měli jsme zarezervována místa na promítání na fulldomové promítání (tedy na kopuli planetária) s názvem Evropa pod jižním křížem, které je o Evropské jižní observatoři a největších dalekohledech světa. Dostali jsme ovšem daleko více. Přivítal nás sám vedoucí hvězdárny pan Ing. Karel Trutnovský a choval se k nám opravdu pěkně a vstřícně. Nečekaně a nad plánovaný program nás provedl hvězdárnou, ukázal nám dalekohledy v první kopuli, které slouží pro akademické pozorování a jsou ovladatelné i vzdáleně. Povykládal poučně a zajímavě nejen o astronomii, ale především o historii Ždánické hvězdárny i celého jejího okolí a zázemí.
Samotný pořad o Evropské jižní observatoři se nám velmi líbil. Byl precizně zpracovaný a odnesli jsme si z něj skvělý pocit. Technicky je planetárium velmi dobře vybavené. Jsou zde příjemné sedačky, skvělá projekční plocha i velmi kvalitní projekční technika. Překvapila nás v pozitivním slova smyslu zajímavá akustika planetária. Je možné zde mluvit polohlasem nebo skoro až šeptem a přesto je vše velmi dobře slyšet. Nemusíte se tedy bát ani pokud budete sedět v zadní řadě a přednášející nebude křičet. Vždy uslyšíte perfektně.
Pan Trutnovský si s námi ochotně povídal i po skončení pořadu a dověděli jsme se mnoho dalších zajímavých informací nejen o chodu hvězdárny, ale také o tom, co zde připravují do budoucna a na co se můžeme těšit.
Povídání z cyklu Českého rozhlasu Sedmikrásky na nebi.
Úžasné pozorování hvězdné oblohy
Protože se nám na hvězdárně líbilo a měli jsme dostatek času, tak jsme se rozhodli počkat i na pozorování hvězdné oblohy. Na to si nás převzal jiný, ale neméně příjemný a zkušený astronom. Ten nás zavedl druhé do kopule, která je určená pro veřejná pozorování.
V Kopuli při nočním pozorování hvězd
Profesionalita a lidskost hvězdářů
Zajímavá videa
Nádherné pozorování polární záře v květnu roku 2024
Povídání o planetě Mars
Povídání o planetě Saturn
Nádherné povídání o Jupiteru
O některých planetách naší sluneční soustavy
Malí hvězdáři v akci
Kde hvězdárnu najdete
Adresa hvězdárny je:
Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Lovecká 678
696 32, Ždánice
Poloha hvězdárny:
49.0657414N, 17.0378486E – mapy.cz